Autor, Jan Przewoźnik, jest mistrzem międzynarodowym, byłym mistrzem Polski (1979), doktorem psychologii, autorem wielu książek szachowych i z psychologii szachów.
To nie są książki do biernego przeczytania! Można się przy nich solidnie potrudzić, łamiąc przy tym swoje stereotypy i przyzwyczajenia. Testy zawierają po 120 zadań o wzrastającym stopniu trudności, rozwijają umiejętność kreatywnego myślenia w szachach, uczą odnajdywania zaskakujących rozwiązań na szachownicy.
Tom 1. zawiera przykłady z ubiegłego, a tom 2. z obecnego wieku.
* * *
Fantazja w szachach nigdy nie zaginie. Zawsze będą w tej dziedzinie twórcy, zdolni w niekonwencjonalny sposób rozwiązywać pojawiające się na szachownicy problemy – wywołując zachwyt u postronnych i znających się na rzeczy obserwatorów. Gdyż taka twórczość leży w samej naturze szachów. Chcemy tego czy nie, ale w naszym szachowym świecie, pośród tabel turniejowych, punktów rankingowych, klasyfikacji, norm, poczesne miejsce znajduje to co niemierzalne, trudno uchwytne – co estetyczne, artystyczne, prawdziwie kreatywne.
Nasza twórczość. Aby wprowadzić ją na coraz to wyższe poziomy pilnie studiujemy teorię debiutów, gry środkowej i końcowej, badamy niezliczoną ilość typowych pozycji, staramy się wyuczyć i zapamiętać jak najwięcej ogólnych zasad, poznajemy partie arcymistrzów.
Naśladownictwo jest pożądane w procesie nabywania wiedzy szachowej. Jest także bliskie naszej naturze i wszechobecne w życiu. Ale nie po to czynimy wszystkie te pożyteczne rzeczy, rozwijające nasz umysł, aby tylko powielać dawno ustalone schematy, powtarzać wyświechtane wzory gry na szachownicy. Wymaga się od nas kreatywności! Oryginalnego podejścia do powtarzających się problemów, ale i umiejętności stawiania nowych! Wiele miejsca poświęca się w podręcznikach szachowych problemom o technicznym charakterze. Mówi się dużo o izolowanych pionkach, „wiszącym centrum”, dominacji pary gońców, „dobrych” i „złych” skoczkach. Wnioski się uogólnia. Tak mało jednak pisze się o... wyjątkach od reguł. O paradoksach!
W tej książce podejmuję właśnie ten zaniedbany nieco temat. Gdy dobierałem zestaw zadań, pociągały mnie szczególnie te pozycje, w których szachistka lub szachista poszukują rozwiązań „głębiej” ukrytych, w których możliwe do wyboru kreatywne plany są ukryte w cieniu, wywołanym przez typowe, schematyczne wzory postępowania. A końcowy efekt, właściwe rozwiązanie, w pierwszej chwili wydawało się zbyt nieprawdopodobne, aby mogło być prawdziwe. Stąd trudno je było przewidzieć.
(ze Wstępu)
Wydawnictwo: Integracja Jan Przewoźnik, Gorzów Wielkopolski 2023
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Napisz recenzję do tego produktu, a otrzymasz od nas 100 punktów które będziesz mógł wykorzystać na zakupy w naszym sklepie. Dotyczy to tylko Klientów zalogowanych i zarejestrowanych w naszym sklepie.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.