INTEGRACJA SENSORYCZNA - POCZUJ ŚWIAT WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI
Człowiek odbiera bodźce ze świata zewnętrznego oraz z wnętrza swojego ciała poprzez receptory i narządy zmysłów. Suma wszystkich informacji przetwarzana jest przez mózg. Dzięki temu człowiek buduje wiedzę o sobie (swoim ciele, położeniu poszczególnych części ciała) i wiedzę o świecie oraz może zareagować na zmiany w otoczeniu. Okryje się kiedy zrobi się zimno, zmruży oczy w odpowiedzi na błysk lampy z aparatu, potrafi utrzymać równowagę na rowerze... Taka prawidłowa organizacja wrażeń sensorycznych napływających z receptorów nazywana jest integracją sensoryczną.
Procesy integracji sensorycznej rozpoczynają się już w życiu płodowym. Rozwój jest sekwencyjny, w kolejnych stadiach rozwoju rozwijają się poszczególne umiejętności; od podstawowych do bardziej złożonych.
W prawidłowym rozwoju dziecka niezwykle ważny jest ruch i bezpośrednie doświadczenia zmysłowe. Każde dziecko ma w sobie wewnętrzny pęd do rozwoju, do dostarczania sobie bodźców, których potrzebuje. Dlatego większość dzieci rozwija się prawidłowo.
Dobrze zaplanowane i systematycznie wykonywane codzienne czynności oraz właściwa zabawa stanowią solidny fundament do prawidłowego rozwoju.
Aby to osiągnąć warto zastosować się do poniższych zasad:
- Dostarczaj dziecku kontaktu dotykowego - przytulaj, głaszcz, masuj.
- Dostarczaj doświadczeń kinestetycznych - noś na rękach, kołysz, bujaj, kręć się z dzieckiem.
- Wkładaj do rąk dziecka różne zabawki, przedmioty
- Sięgnij do starych, sprawdzonych zabaw i zabawek (ciastolina, klocki drewniane i plastikowe.)
- Pozwól dziecku brudzić się, w ten sposób poznaje świat - pamiętaj, że zgodnie z obiegowym powiedzeniem „dzieci dzielą się na szczęśliwe i czyste”.
- Muzykuj z dzieckiem na naturalnych instrumentach (garnki, butelki, talerze itd.).
- Pokaż dziecku jak brzmi świat (uderzaj łyżeczką w szklankę, przelewaj wodę, włącz suszarkę itd.).
- Pozwól dziecku na swobodny ruch i trening mięśniowy
- Odwiedzaj z dzieckiem place zabaw lub stwórz własny w przydomowym ogródku (huśtawki, karuzele, bujaki, zjeżdżalnie, piaskownica to zabawki rozwijające m.in. czucie głębokie, koordynację ruchową, motorykę małą i dużą)
- Starszym dzieciom oprócz codziennej aktywności sportowej zaproponuj wizytę w parku linowym czy parku trampolin
Aby zapewnić stymulacje sensoryczną możesz używać tego co masz wokół siebie:
- Pozwól dziecku bawić się mąką, kaszą, cukrem - aby dotykało je i zagniatało
- Możesz zrobić różne masy: masę solną, masę newtonowską, piasek kinetyczny domowej roboty
- Wykorzystaj groch, fasolę, ryż, aby dziecko miało możliwość poznać różne struktury
- Możesz użyć kasztany i żołędzie, aby maluch chodził po nich stymulując stopy
- Zróbcie korale nawlekając jarzębinę, aby ćwiczyć również małą motorykę
Dla niemowląt doskonałą stymulacją sensoryczną są maty edukacyjne oraz zawieszane zabawki do wózka lub fotelika.
Kupując zabawki dla niemowląt i dzieci do około 3 roku życia zwykle pamiętamy o stymulujących cechach ( dźwięki, różne faktury, kolory czy światła) .
Zwracajmy uwagę aby i dzieciom na kolejnych etapach rozwoju dostarczać różnorodnych bodźców zmysłowych.
A oto propozycje zabawek będących koktajlem dla zmysłów:
Gry sensoryczne - ich niespotykane kształty ukryte w woreczku oddziałują na dotyk, wzrok lub słuch dzieci i stymulują ich rozwój fizyczny i umysłowy
Ciastolina Tutti frutti jako masa plastyczna wspomaga rozwój umiejętności motorycznych, koordynację wzrokowo-ruchową, koncentrację i spostrzegawczość. Ale ponieważ jest w różnych soczystych kolorach przyciąga wzrok. Ponadto pięknie pachnie. Jednak nie musimy obawiać się że nasza pociecha zje ciastolinę - jej słony smak rozpoznany dzięki zmysłowi smaku spowoduje zaniechanie kolejnych prób.
Piankolina - to kuleczkowa masa bardzo lubiana przez dzieci - lekka i miękka, z której można wykreować dowolne kształty zarówno przestrzenne jak i płaskie.
W przeciwieństwie do innych mas plastycznych jak ciastolina lub plastelina - piankolina nigdy nie wysycha, dzięki czemu można jej używać w nieskończoność bez potrzeby chowania do pojemnika.
Życzymy zmysłowych zabaw
Zespół Imperium Zabawek
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog